2011/09/28

Kā lasīt un saprast tamborēšanas aprakstus angļu valodā?

Šodien pastāstīšu, kā lasīt angliskos tamborēšanas aprakstus jeb paternus - sākot no valodas lietojuma līdz - ko kas nozīmē. Jo vairāk no visām šeit aprakstītajām kategorijām atrodat apraksta sākumā, jo vairāk varat uzticēties aprakstam.
  
Vispirms - vairāk vai mazāk jāprot angļu valoda. Ja ar valodu ir pašvakāk - palīdzēs google.com vai google.lv atrodamais tulkotājs. Sakarīga online vārdnīca atrodama iekš letonika.lv.
 
Apraksta sākumā būs norādīta grūtības pakāpe - jo mazāk iedaļu, jo apraksts vieglāks. Visbiežāk sastopamie iedalījumi ir - iesācējiem (beginner), viegls (easy), vidējs (intermediate), pieredzējušiem (experienced, advanced, expert).
 

Tiek norādīti aprakstītie izmēri (size). Sākot no mazākā līdz lielākajam. Piemēram: XS [S; M; L]. Ja vajadzīgais izmērs ir M, tad aprakstā jāskatās ...[...; ŠIS;...] skaitlis - kas norādīs, cik reizes jāizpilda stabiņš vai stabiņu kopa. Šeit uzmanība jāvērš uz to, no kurienes (valsts) apraksts nācis - valstu ietvaros izmēri atšķiras. Tāpēc jāskatās vai ir norādīti ne tikai standartizētie izmēri (S,M,L utt.), bet arī atbilstošie ķermeņa izmēri. Apģērbiem parasti norāda krūšu apkārtmēru - tas parasti norādīts gan collās (1"=2,54cm), gan centimetros.

Vairumā gadījumu tiek norādīti arī paša apģērba/aksesuāra izmēri (finished measurements) - kas ir tie izmēri, ko iegūstam izmērot pašu apģērba gabalu. Šad tad arī norādīts "fit" jeb cik pieguļošs ir attiecīgais modelis. Piemēram, fitted, tight-fitted - pieguļošs; loose fitted - brīvs.

Tālāk tiek norādīti materiāli.
DZIJA -  viens no svarīgākajiem materiāliem. Parasti tiek norādīta izmantotās dzijas ražotājfirma, kā arī dzijas nosaukums. Cik vienā kamolā metrāža/jardi un cik - grami/unces. Norādīts dzijas krāsas nosaukums, un cik kamolu (gramu/unces) nepieciešams.
Bieži vien tādas dzijas, kādas norādītas aprakstos, pie mums nav pieejamas, tāpēc ĻOTI svarīgi ir, ka norādīts dzijas svars/rupjums - par to jau rakstīju iepriekš ŠEIT - silti iesaku izlasīt! Tas ir ļoti, ļoti svarīgi! Jācenšas piemeklēt pēc iespējas līdzīgāka svara/rupjuma dzija - jo tiklīdz izmantosim cita rupjuma dziju, tā aprakstam vairs nebūs jēgas - tas nedarbosies. Jo šis apraksts ir rakstīts tieši tāda rupjuma dzijai, kā norādīts. Elementāra fizika. Ja nav vēlmes iedziļināties dziju rupjumos - jāņem vērā svars (grami) un metrāža (pieļaujamā nobīde smalkajam galam aptuveni +/- 10 m, rupjajām dzijām +/- 5 m; bet jo tuvāk norādītajam, jo labāk).

Tamboradata - norādīta izmantotā tamboradata. Ne vienmēr būs norādīts mums zināmais milimetru iedalījums. Par tamboradatām rakstīju ŠEIT. Vairumā gadījumu pie adatas būs piebilde - "vai arī tāda tamboradata, ar kuru var sasniegt norādīto mērogu".

Papildu materiāli: visbiežāk tie ir - lāpāmā adata (yarn/tapestry needle, stabiņu marķētāji (stitch markers), pogas, saspraudes utt.
 
Nonākam pie mēroga (kas patiesībā ir VISSVARĪGĀKAIS), ko arī iesaku izdarīt - uztamborēt reālu paraudziņu (dažreiz, ne vienu vien, lai panāktu mērogu). Visbiežāk mērogs tiek norādīts 10x10 cm / 4x4" - cik stabiņu un cik rindu ietilpst šajos 10x10 cm. Šis ir tas mērogs, kas jāpanāk ar konkrēto dziju un konkrēto tamboradatu, lai šis apraksts darbotos! (Retāk norādīts mērogs 2,5 cm/1" vai lielākā gabalā - ja raksts to prasa). Ja tamborēšanas "rokraksts" ir vaļīgāks vai ciešāks, un mērogu ar norādīto adatu panākt nesanāk - jāmaina adata - uz lielāku vai mazāku. Jāmaina tikmēr, kamēr sanāk tieši tik stabiņu, cik mērogā.

Tad vēl tiek norādīti aprakstā izmantotie stabiņi. Šeit ļoti svarīgs moments, kas jāievēro - no kuras valsts nāk apraksts. Arī par angliskajiem un amerikāniskajiem apzīmējumiem esmu rakstījusi - ŠEIT. Vienmēr - gan grāmatās, gan žurnālos - priekšā vai aizmugurē būs iekļauta leģenda ar apzīmējumiem un saīsinājumiem, kas izmantoti tieši tajā žurnālā. No tā arī tad jāspriež - vai tas ir angļu vai amerikāņu žurnāls/grāmata, un jālieto attiecīgie apzīmējumi.
 
Un tālāk jau sākas pats apraksts. Galvenais - izpildīt augstākminētos punktus. Tā jau ir liela daļa no darba.
Nu tas īsumā viss pagaidām. Ja rodas kādi jautājumi - droši - mēģināšu iespēju robežās atbildēt. Lai veicas ar aprakstu lasīšanu!
  
ps - ak jā, atcerējos, ko vēl gribēju teikt - droši ņemam lielākas adatas, nekā esam pieraduši (esmu ievērojusi pie mums apkārt klīstošo vīrusu "mazas adatas"). ;) Ļaujam droši, lai tamborējums veidojas mīksts un tam ir kritums. Būs smuki ;)